Roadmapa aneb jak to bude v budoucnu

Ačkoli jsou jakékoli aktivity chvályhodné, není nad to, když jsou seřazeny podle nějakého pravidla a logiky, aby bylo zřejmé, že projekt má nějakou koncepci. Předkládám Vám zde proto moje představy, jak by to mohlo probíhat v budoucnu. Abychom pochopili i pozadí celého projektu, je třeba přijmout určité premisy, z kterých vycházím při psaní tohoto konceptu. Nikde není řečeno, že se nebude celý projekt v čase měnit a ohýbat podle toho, jak se bude dařit docilovat jednotlivých milníků a jak se budou nabalovat další kreativci nebo příležitosti.

Z jakých předpokladů tedy vycházím:

  • vzdáleným cílem, ke kterému se směřuje, je vydání alespoň jedné z her zapojených do projektu komerčně
  • zpočátku nejsou k dispozici jiné prototypy a návrhy her, než které do projektu vnesu já
  • existuje komunita lidí, resp. existují jednotlivci, kteří tu komunitu na konci vytvoří, kteří se zajímají o vývoj a tvorbu stolních her na amatérské bázi
  • existuje ochota těchto lidí se dobrovolně a nezištně zapojit do projektu a vnést tak do něj svoje dovednosti, čas, prostředky apod. a to vše dle svých možností a vlastní vůle

To by pro začátek stačilo. Z tohoto už se dá sestavit první nástřel. Znovu připomínám, pokud to nevyznělo jasně z předchozích vět, že cílem projektu je seskupit dostatečně velkou a šikovnou skupinu lidí, kteří se zajímají o tvorbu a vývoj stolních her a nepříčí se jim myšlenka převést tuto aktivitu, na začátku dobrovolnou a komunitní, na aktivitu ryze komerční a vydat některou ze zapojených her s ryzím úmyslem na ní vydělat peníze.

Bez nějakého časového rámce zde zatím předkládám k posouzení kroky, které vidím jako vhodné pro start a postupné rozjetí projektu:

  1. Vydání první verze hry Biatlon ve formátu Print ‚N‘ Play

    Kdokoli si bude moci ZDARMA stáhnout podklady pro vlastnoruční vytvoření kopie hry Biatlon. Smyslem je ukázat potencionálním spolupracovníkům, do jaké fáze jsem schopný dotáhnout vlastní prototyp stolní hry, zaujmout je tak a přivést k budoucí spolupráci. Zároveň by tak mohla/měla vzniknout početná skupina hráčů ochotných testovat prototypy dalších her. V neposlední řadě se jistě objeví další autoři her, kteří mají prototypy v podobné fázi a nabídnou je do projektu.

  2. Přepracování hry Biatlon do druhé verze

    Zapojením dalších šikovných lidí přepracujeme hru (herní desku, karty, pravidla) Biatlon do mnohem lepší podoby po grafické i herní stránce. V této fázi využijeme veškerých možností spolupráce na dálku, které skýtají současné technologie. Vytvoříme si postupy, zapojíme cloudová řešení pro coworking, projektové řízení apod. Připravíme se na prezentování našeho projektu a nové verze hry v budoucnu.

  3. Vydání druhé verze hry Biatlon ve formátu Print ‚N‘ Play

    Druhá verze hry Biatlon již bude v takové formě, jak bychom jí dotáhli v předprodukční fázi u komerčního projektu. Veškeré tiskové podklady v kvalitě a se všemi náležitostmi, jako by zítra měly jít do skutečné výroby. Vyladěná a dotažená pravidla, špičkově sestavená a sepsaná způsobem odpovídajícím dnešní době a zvyklostem. Jediné, co necháme zatím mimo přípravu pro výrobu, jsou komponenty, kterých není v Biatlonu mnoho a dají se nahradit běžně sehnatelnými komponentami z jiných her. Propagace, marketing – pokusíme se naučit všechno jako kdyby se jednalo o komerčně prodávaný produkt. Takový prodej produktu za nula peněz se vším všudy.

  4. Zahájení práce na hře Khazad-Dum

    Khazad-Dum je další z mých prototypů, která už je ve stavu dospělosti. Má za sebou testy, je hratelná, sklízí kladné ohlasy, má potenciál pro budoucnost. Přesto je v ní dostatek prostoru na úpravy a změny, protože se stále jedná o prototyp vyrobený jedním člověkem od A do Z. Věcí, které je kolem ní třeba dořešit, je tedy ještě dostatek tak, aby se naplno mohli projevit i kreativci, grafici, matematici.

  5. Získání prostředků na výrobu Khazad-Dum přes  crowdfunding

    Jsem přesvědčený, že Khazad-Dum má potenciál získat dostatek prostředků na zajištění výroby. Nikoli vývoje, ten zůstává v oblasti komunitní dobrovolné práce. Khazad-Dum má atmosféru, Khazad-Dum má příběh navazující na světoznámého Pána prstenů. Tím pádem má dostatečnou základnu potencionálních mecenášů. Khazad-Dum je perfektní produkt pro úspěch a první dotyk naší komunity s ryze komerčním přístupem k tvorbě her a jejich vydávání.

  6. Výroba, marketing, prodej hry Khazad-Dum

    Díky sehnaným prostředkům na výrobu hry se doposud tvořivá a relativně bezstarostná minulost naší komunity rozroste o další rozměr – obchodní činnosti. V té době už by mohlo být usazené celé jádro našeho kolektivu, měli bychom mít dostatek lidských zdrojů pro všechny fáze vývoje stolních her až po prodej. V tuto chvíli by mělo začít být zřejmé, zda překlopení komunitního vývoje na komerční bázi bude možné či nikoli.

  7. Zahájení práce na hře GANGZZZ

    Pravděpodobně paralelně s bodem 6 bude moci zahájit tvůrčí skupina práce na další hře GANGZZZ, která není zatím v takové fázi dospělosti, jako ostatní výše zmíněné prototypy. Tato hra bude z mnohem větší míry výtvorem celé komunity, protože to nebude jen ladění a vymazlování dospělých her, ale vývoj se vším všudy – od tvorby herních principů až po pravidla. Víceméně je dán jen příběh, kostra a základní idea, zbytek je volný k dotvoření.

  8. Náběr dalších her od zájemců

    Kromě práce na mých prototypech jsem slíbil i možnost přihlásit do projektu hry dalších autorů. A toto je vhodná chvíle – už víme, co je třeba dělat, už máme dostatek lidí s potřebnými dovednostmi, už je za námi vidět kus práce a tudíž jsme důvěryhodným partnerem. Samozřejmě se může stát, že nám svůj prototyp nikdo nebude chtít poskytnout. V takovém případě mohou vstoupit do projektu další moje prototypy či návrhy, ať už se jedná o Stalkera (na základě knihy Piknik u cesty), o Carpe Diem (obchodování ve Starém Římě s velkým důrazem na důležitost času), o Roswell 1947 či StarBiz (kompletování surovin s mimozemskou či vesmírnou atmosférou). Takže nápadů bude v budoucnu jistě dost.

Pevně věřím, že tato kostra je pro Vás dostatečně srozumitelná a motivující, abyste měli zájem se zapojit do projektu. Vítáni jsou opravdu všichni, kteří si myslí, že mají co nabídnout:

  • grafici – stolní hry jsou dnes víceméně umělecká díla a práce grafiků jsou velmi často to, co hru prodává zákazníkům nakupujícím podle krabice
  • matematici / kombinatorici – herní mechanismy v dobré hře musejí být vyvážené a to jistě nedosáhneme bez patřičného matematického aparátu
  • copywriteři – od dokonale sepsaných pravidel až po unikátní propagační texty a reklamní slogany
  • designéři – vzájemná symbióza mezi tištěnými materiály a ostatními herními komponentami se mnohdy nedá vyřešit jinak než důslednou dřinou designéra pro špičkový požitek ze hraní hry
  • webdesigneři / programátoři – prezentace na Internetu je dnes nutností a podpůrné věci ke stolním hrám na PC nebo tabletech či smartphonech se stávají nezbytnou součástí
  • technologové – důkladná příprava podkladů pro výrobu je podmíněna dobrou znalostí dostupných technologií výroby
  • hráči / analytici – zkušenosti s hraním jiných her nebo dovednost pregnantně analyzovat jednotlivé herní mechanismy prospějí ve fázi testování ladění celého produktu
  • snílci / pohádkáři – kvalitní hra obvykle vychází ze zajímavého příběhu špičkově předneseného nejširší veřejnosti
  • nadšenci všeho druhu – pokud si myslíte, že nemáte co nabídnout, ale přesto Vás projekt zaujal a chtěl byste být jeho součástí, ozvěte se a jistě nalezneme něco, čím můžete celý projekt obohatit

Pokud Vám dává smysl, co je tady napsáno, jsme naladěni na stejnou vlnu a proto neváhejte a ozvěte se.

Kam dál z této stránky?

Něco o mě
O projektu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.